Kroki

A. ÖZEL ARAÇ İLE GELECEKLER

Sıhhiye tarafından Celâl Bayar Bulvarı yoluyla Kurtuluş istikametine giderken, sağınızda Kurtuluş Parkı'nı geçeceksiniz. Parkın bitiminde solda Kurtuluş İtfaiyesi ile birlikte hemen önünüzde havuzlu kavşağa varacaksınız. Kavşaktan sola dönerek Dumlupınar Caddesi'ne giriniz. Solunuzda itfaiye, sağınızda Ankaray istasyonunu görecek, az ileride tren hattı köprüsünün altından Emniyet Amirliği'ni geçiyor olacaksınız. Karşınıza çıkacak küçük göbekten tekrar sola döndüğünüzde yolun çatala ayrıldığını göreceksiniz. Umut Evi'ne gelebilmek için çatalın sağındaki düz yola giriniz. Sağ koldan eczaneleri ve Hacettepe Öğrenci Yurtları'nı geçerek devam ediniz. Umut Evi az ileride solda karşınıza çıkar. Bina girişindeki görevli personel aracınızı park edebileceğiniz bir yer bulmanızda size yardımcı olacaktır.

B. TOPLU TAŞIMA ARACI İLE GELECEKLER

1. Dolmuş Güzergâhları

Talat Paşa Bulvarı'ndan geçen herhangi bir dolmuşa binerek, Hamamönü mevkisinde Karacabey Hamamı önünde ininiz. Karşıdan karşıya geçerek hamama bakan sokağa girdikten sonra, saat kulesinin arkasında kalan ve sola ayrılan dar yola sapınız. Sağınızda ve solunuzda kırtasiyeler ile kafelerin olduğu sol baştaki bu dar sokak sizi doğruca Umut Evi'ne getirecektir. Muhtemel yürüyüş süresi 5-10 dakikadır.

Ulus'dan kalkan ve Bahçelievler, Emek, Maltepe, Sıhhiye, Kurtuluş güzergâhını takip eden Cebeci-Dikimevi dolmuşları da Celal Bayar Bulvarı'ndan geçmektedir. Bu dolmuşlarla geldiğiniz takdirde yine Kurtuluş kavşağında inebilir ve yukarıda (A maddesinde) tarif edilen yoldan yürüyerek Hacettepe Onkoloji Hastanesine yahut Umut Evi'ne varabilirsiniz. Muhtemel yürüyüş süresi 10-15 dakikadır.

2. Metro ve Ankaray Tren Hattı

Metro ve Ankaray ile geldiğinizde (Metro'ya bindiyseniz öncelikle Kızılay istasyonunda inmeniz ve Ankaray'ın Dikimevi hattına geçmeniz gerekecektir) Ankaray'ın Kurtuluş istasyonunda ininiz. Tabelaları takip ederek banliyö tren istasyonuna giden çıkışa yöneliniz. Turnikelerden çıktıktan sonra yine aynı yönde devam ediniz. Banliyö istasyonuna geçmeksizin girdiğiniz koridoru sonuna kadar takip ediniz. Tünelin sonundaki merdivenlerden breitling replika saat çıktığınızda sola dönünüz ve girdiğiniz dar sokağın çıkışına kadar devam ediniz. Bu yol sizi yukarıda sözünü ettiğimiz küçük göbeğe çıkaracak ve karşınızda çatallı yol ayrımını göreceksiniz. Bu noktadan sonrasını yine yukarıdaki tarife göre izleyiniz.

Yukarıda anlatılan yol en az mesafeyi yürüyeceğiniz yoldur. Alternatif olarak harita üzerinde Kurtuluş kavşağında görülen yeşil Ankaray ibaresinin yer aldığı kavşak çıkışından çıkabilir ve cadde üstünden yürüyerek de Umut Evi'ne ulaşabilirsiniz.

3. Banliyö Tren Hattı

Banliyö trenine binecekseniz yine Kurtuluş durağında ininiz. Metro ve Ankaray kısmının ilk paragrafında sözü edilen tünele indikten sonra yolun devamını aynı şekilde izleyiniz.

Son Güncelleme: 18.04.2017

© HOEV, Murat AYDAN