Tanıtım

Her yıl yurdun dört köşesinden binlerce kanser hastası, tanı ve tedavi hizmetleri için onkoloji merkezlerine başvurmaktadırlar. Hastalarımızın sıhhi, güvenilir ve ekonomik konaklama gereksinimleri ve uygun yer bulmada yaşadıkları güçlükler karşılaşılan yaygın ve önemli sorunlardan biri olarak dikkat çekmektedir. Söz konusu sıkıntı, pek çok hastamızın tedavilerini aksatmalarına neden olabilmekte, bilhassa şehir dışından gelen, Ankara’da kalacak yeri olmayan ve sosyal güvenceden yoksun hastalarımızı mağdur etmektedir.

Vakfımız hastalarımızın, ev ortamında ve sıcaklığında insanca yaşayabilecekleri, gerek tıbbî gerekse ruhsal ve sosyal destek alabilecekleri, ideal bir konaklama yeri inşa etmek için harekete geçmiş; Uluslar Arası Kanser Savaş Orgütü UICC’nin (International Union Agains Cancer) desteği ile Türkiye’de ilk kez bir “Umut Evi” (Hope Lodge) açılması için çalışmaları başlatmıştır.

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu yanı sıra, UICC kanalı ile bağışta bulunan BNP Paribas projemize büyük destek sağlamıştır. Merkezi Cenevre’de bulunan UICC projeyi,Evden Uzaktaki Eviniz sloganı ile tanıtmaktadır.

Hacettepe Umut Evi, Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Hastanesi’nin hemen yanında, kentin ve mahallenin tarihî dokusuna uygun mimarisiyle, bahçe içinde üç katlı bir ev olarak inşa edilmiştir. Bu üç katta, 10 odası yanı sıra, hastalarımızın ve yakınlarının hemen her ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak oturma odası, yemek odası, hobi odası, mutfak ve bahçe gibi ortak kullanım alanlarından oluşmaktadır.